Strona główna Czytelnia: Hodowla NZB i ZTP w Berlinie - 18 i 19 maja 2019 r.

NZB i ZTP w Berlinie - 18 i 19 maja 2019 r.

Z majowego przeglądu miotów NZB i testów dla starszych psów ZTP mamy dla Was dwie relacje. Kilka słów wprowadzenia od Kasi Stanke, hodowczyni z Moratusa oraz - to wielka gratka! - Kirsten Wesche niemieckiej sędzi specjalistki od hovawartów, która prowadziła przegląd!
Zacznijmy od tego, co, gdzie i dlaczego:

18 i 19 maja 2019 r.
Hovawart Klub RZV/VDH
Grupa Berlin Frohnau

Sędziowie: Kirsten Wesche i Marco Mummeshol
NZB – przegląd miotów i ZTP -
przegląd eksterieru i test charakteru psów dorosłych

W dniu 19 maja 2019 r. w Berlinie odbył się przegląd miotów, na który zgłosiło się 9 polskich hovawartów, 18 maja test ZTP z jednym polskim reprezentantem. Ocenie eksterieru i charakteru na NZB poddało się siedem suczek i dwa psy. Badanie przeprowadzili sędziowie specjaliści niemieckiego Klubu Hovawarta RZV: pani Kirsten Wesche oraz pan Marco Mummeshol. NZB to przegląd dla bardzo młodych psów, którego założeniem jest pomoc hodowcom i właścicielom psów w uzyskaniu informacji, czy dany miot i poszczególne psy prawidłowo się rozwijają oraz nad jakimi aspektami należy ewentualnie popracować w przyszłości. W przeglądzie miotów uczestniczyły następujące psy: FUSSION QUICK DECISION Królewska Kraina z Iwoną, FLO RIDA OXYGEN Królewska Kraina z Hanią, FRIDA CARLO PASSION Królewska Kraina z Magdą, ARONJA ADLIG BLUMENAU Leccinum z Marysią, AKCJA Las Księżniczek z Dorotą, ANCYMONKA Orange Team z Kasią, AKIRA Baskort’hov z Basią, Enormous SECOND LUCK z Asią i BEUNO Oddany Tobie z Anią. Dzień wcześniej w ZTP, teście dla psów dorosłych, zaprezentował się SHIRO Casariae'hov z Agnieszką.

Mnóstwo wiedzy i cennych uwag w przemiłej atmosferze! Polecamy wszystkim, jak widać jest to do zrobienia :).

ZDJĘCIA Z NZB
tekst i zdjęcia: Kasia Stanke

od lewej: Bueno, Akira, Akcja, Frida Carlo Passion,
Second Luck, Flo Rida Oxygen, Fussion Quick Decission,
Ancymonka i Aronja z przewodniczkami.
Bez psa Kirsten Wesche :)


A teraz coś WOW, polskie testy oczami sędzi Kirsten Wesche! Być może nie wszyscy wiedzą, że Kirsten Wesche, oprócz tego, że jest sędzią specjalistką od hovawartów i sędziuje na wielu prestiżowych wystawach oraz ocenia przeglądy hodowlane hovawartów w swoim macierzystym Klubie Hovawarta RZV oraz za granicą, pełni także w RZV funkcję tzw. Zuchtleiterin. Każdy hodowca z zagranicy, który chciałby pokryć swoją sukę hovawartem zrzeszonym w RZV, musi uzyskać zgodę Kirsten. Jej archiwa hodowlane owiane są legendą, a obudzona w środku nocy recytuje bez zająknienia całe rodowody do pięciu pokoleń wstecz. Sami więc widzicie, że te kilka serdecznych słów od niej to naprawdę coś!

Drodzy goście,
biorący udział w próbach  NZB/JB/ZTP, zorganizowanych przez Klub Hovawarta RZV w Berlinie, w dniach 18-19 maja 2019 r.
Już nie raz spotykaliśmy się na testach hodowlanych z miłośnikami hovawartów z Polski.
Na testy w Berlinie zgłoszono dwadzieścia cztery psy, w tym dziesięć z Polski: jednego na testy ZTP i dziewięć na testy NZB. Super! Cieszymy się bardzo, że jesteście zainteresowani prezentacją Waszych psów podczas naszych testów hodowlanych. Wyniki pokazały, że bardzo dobrze sprostaliście postawionym na nich wymaganiom.
Shiro Grand zaprezentował się rewelacyjnie podczas testów ZTP.
NZB to prosty egzamin, składający się tylko z pięciu elementów oraz dokładnej oceny eksterieru. Mimo to jest bardzo cenny dla hodowców, przewodnika psa oraz dla klubu. Jedna z suczek wydawała się trochę  przejęta, tym co się działo, a dwa psy niezbyt chętnie bawiły z pozorantem, ale pozostałych siedem bez problemów i z radością przeszło przez testy NZB. Naturalnie wszystkie zaliczyły cały tor.
Zawsze z radością obserwuję, jak dobrze potraficie się bawić z Waszymi psami i jak dobre macie z nimi relacje.
W Klubie RZV na testach NZB przedstawia się często wszystkie psy z danego miotu, z reguły w dość młodym wieku. Nawet podczas tak krótkiego testu uwidoczniają się małe niedoskonałości, dzięki czemu można odpowiednio wcześnie wesprzeć właściciela i zaoferować pomoc. Zostaje nawiązany kontakt i zarówno hodowcy, jak i Klub mają bardzo dobry wgląd w to, jak rozwijają się nasze hovawarty.

Dla nas wszystkich spotkanie z Wami w Berlinie było cennym doświadczeniem i myślę, że zyskaliście nowych fanów Puszcza oczko.
Wy i Wasze hovawarty jesteście u nas zawsze bardzo mile widziani.
Życzymy Wam wszystkiego dobrego,
Kirsten

tekst: Kirsten Wesche
tłumaczenie: Anna Kocjan
wielkie dzięki dla Marty Muchy-Balcerek!

 

A dla niemieckojęzycznych oryginał:

Liebe Gäste bei der NZB / JB / ZTP des RZV in Berlin am 18. und 19. Mai 2019

In der Vergangenheit durften wir zu unseren Zuchtprüfugen schon häufiger Hovawartfreunde aus Polen begrüßen. In Berlin gab es 24 Meldungen, davon waren 1 ZTP und alle 9 NZBs Teilnehmer aus Polen! Super! Wir freuen uns sehr über das Interesse, eure Hunde bei unseren Zuchtveranstaltungen vorzustellen. Die Prüfungen haben gezeigt, dass ihr euch sehr gut dieser Herausforderung stellen könnt. Shiro Grand hat eine großartige ZTP gemacht. Die NZB ist eine kleine Prüfung, sie besteht nur aus 5 Stationen und einer kompletten Exterieurbeurteilung. Trotzdem ist es sehr wertvoll für Züchter, Besitzer und den Zuchtverein.  Eine Hündin war etwas beeindruckt vom Geschehen, zwei Hunde wollten nicht gern spielen mit dem Helfer; die anderen 7 sind ohne Probleme und freudig durch die NZB gegangen. Alle 9 haben selbstverständlich den gesamten Parcour geschafft. Ich freue mich immer wieder zu sehen, wie gut ihr mit euren Hunden spielen könnt und was für eine gute Verbindung ihr zu euren Hunden habt.

Im RZV werden zu einer NZB häufig komplette Würfe vorgestellt und die Hunde sind in der Regel relativ jung. Auch bei einer kurzen Prüfung wie der NZB  werden leichte Schwächen sichtbar und man hat die Möglichkeit, die Besitzer frühzeitig zu unterstützen und Hilfe anzubieten. Der Kontakt wird aufrecht erhalten und sowohl die Züchter als auch wir als Zuchtverein bekommen einen guten Überblick, wie sich unsere Hovawarte entwickeln.

Es war für uns alle eine Bereicherung, euch in Berlin dabei gehabt zu haben und ich glaube, ihr habt neue Fans dazugewonnen ;).
Ihr und eure Hovawarte seid jederzeit willkommen!

Alles Gute für euch

Kirsten

 


 

Migawki

Jak tam świeżo rozpoczęta wiosna w Państwa zakątkach Polski i świata? Na Mazowszu zapowiadają przymrozki, więc wszystko jak trzeba. Hovawarcia wiosna hodowlana też już odgwizdana, a zaczęła się w hodowli Tu Pilnuje. Jedno szczenię podobno wiosny nie czyni, ale ośmioro powinno dać radę, więc czekamy niecierpliwie, a szczegóły TUTAJ.