Strona główna Czytelnia: Zdrowie, pielęgnacja ile waży hovawart?

ile waży hovawart?

Bardzo długo wisiała w tym miejscu tabelka opracowana przez Volkera Wienricha, autora książki pt. "Der Hovawart" wydanej w 1994 roku. Nie dało się jednak dłużej ukrywać, że hovawart Wienricha występuje w przyrodzie coraz rzadziej, jeśli w ogóle. Preferowany przez hodowców typ psa zmienił się na przestrzeni lat na tyle, że dziś trudno sobie wyobrazić roczną suczkę ważącą 36 kg. Tabelka Wienricha zyskuje tym samym interesującą wartość historyczno-sentymentalną i pod tym linkiem możecie spróbować sobie zwizualizować, jak wyglądały hovawarty - powiedzmy - dwadzieścia lat temu. Tym samym pojawiła się potrzeba zastąpienia czymś tamtego opracowania. Współczesny Wienrich jeszcze się światu nie objawił, skorzystamy więc z fragmentu tabelki opracowanej przez dwoje niemieckich lekarzy weterynarii: dr. Edgara Dahmena i dr Heike Teubner. Zanim jednak weźmiecie się do sprawdzania, jak ma się do zamieszczonych w niej danych Wasz hovawart, przeczytajcie poniższe uwagi i weźcie je sobie do serca.

- jest to tabelka OGÓLNA, a nie opracowana wyłącznie dla hovawartów,
- w związku z tym są to dane w najlepszym razie ORIENTACYJNE,
- waga z tabelki jest tylko liczbą; inaczej będzie wyglądał ważący 45 kilogramów samiec wzrostu ok. 66 cm i o lekkiej budowie, a inaczej ważący tyle samo mocny pies wzrostu 72 cm (przy czym: "mocny" nie znaczy gruby! Tak określa się typ budowy psa i jest to ocena wymagająca wprawnego oka),
- można z pewną dozą przekonania stwierdzić, że większość dorosłych  suczek mieści się wagowo w przedziale 28-33 kg, a psów w przedziale 35-40 kg, z niedużymi odchyleniami w obie strony zależności od wzrostu i masywności,
- na koniec niespodzianka: istnieje doskonałe rozwiązanie powyższych dylematów, niewymagające żadnej tabelki: pomacajcie swojego psa po żebrach, z boku tułowia, za łokciem. Żebra powinny być wyczuwalne. Nie chodzi o to, żeby zagłębić całe przedramię w rozkosznym tłuszczyku naszego molosa i z ulgą skonstatować, że żebra istnieją. Głaszczemy psa otwartą dłonią i pod tą dłonią czujemy żebra. Im bardziej na słowo honoru je czujemy, tym prędzej trzeba się zastanowić nad ROZSĄDNYM odchudzaniem, najlepiej pod kierunkiem rozsądnego lekarza weterynarii.

A teraz tabelka:A w spadku po Wienrichu zostaje dla hodowców znacznie aktualniejsza, ale również wymagająca konsultacji ze zdrowym rozsądkiem, tabelka wagi najmłodszych szczeniąt. Tabelka powiększy się po kliknięciu.

 

Migawki

Zaczynamy hodowlany październik i to od razu w sam środek tarczy. Na zapowiedzi daje Unalome. Szczegóły TUTAJ.